Varia

Cyfrowy Van Gogh

Od 22 lutego 2019 roku można oglądać  w Paryżu w Ateliers des Lumières, wystawę 'Van Gogh, Gwiaździsta noc'. Cyfrowo opracowane i  powiększone płótna van Gogha robią wrażenie.

****

Policja włoska odzyskała dwa obrazy van Gogha skradzione w 2002 roku z muzeum w Amsterdamie. Znalezione zostały podczas przeszukań miejsc związanych z włoską Camorrą. Kradzież tych bezcennych obrazów doprowadziła do pytań o stopień zabezpieczenia najważniejszych muzeów. Odnaleziony został obraz przedstawiający widok na morze w Scheveningen oraz drugi czyli Kaplica w Nuenen. 

     

***


"Słoneczniki" (tytuł oryginalny w języku francuskim: Tournesols) są przedmiotem dwóch serii martwych natur namalowanych przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Wcześniejsza seria wykonana w Paryżu w 1887 pokazuje kwiaty leżące na ziemi, a drugi zestaw wykonany rok później w Arles przedstawia bukiety słoneczników w wazonie. W umyśle artysty, obie wiązały się z przyjacielem Paulem Gauguin'em, który dostał dwie wersje paryskich słoneczników. "Pracuję z entuzjazmem człowieka z Marsylii jedzącego bouillabaisse, co nie powinno być zaskoczeniem dla Ciebie, bo jestem zajęty malowaniem ogromnych słoneczników." Osiem miesięcy później Van Gogh miał nadzieję powitać i zaimponować Gauguin'owi ponownie słonecznikami, wyposażył w nie pokój przygotowany w Yellow House gdzie Gauguin miał zostać w Arles. Po wyjeździe Gauguina, Van Gogh wyobraził sobie dwie główne wersje jako skrzydła Tryptyku Berceuse, w końcu dodał je do swojej wystawy w Les XX w Brukseli.

 

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył portret kobiety, ukryty pod obrazem "Pastwisko w kwiatach' (Pasture in Bloom, 1887) Vincenta van Gogha. Udało się to dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki rentgenowskiej. 

***


Absynt, trunek którego van Gogh był częstym konsumentem, zawiera toksyczny składnik, zwany tujonem. Spożycie tego, wycofanego już dawno ze sprzedaży, napoju powoduje, że osoba będąca pod jego wpływem widzi świat w kolorze żółtym. Był to kolor często przez van Gogha używany. 

***

Van Gogh leczył epilepsję digoksyną, będącą ekstraktem z naparstnicy (Digitalis purpurea). Powoduje on zaburzenia wzroku i mógł sprawić - wraz z absyntem - że van Gogh, patrząc na gwiaździste niebo, widział świetlne aureole wokół gwiazd. 

***

Rekordową cenę 53,9 miliona dolarów osiągnął obraz namalowany w 1889 - "Irysy". Licytacja odbyła się w domu akcyjnym Sotheby w Nowym Jorku w listopadzie 1987 roku. 

***

Włoski astrofizyk Gianluca Masi wykazał się wyjątkową dociekliwością. Udało mu się bowiem stwierdzić, że van Gogh namalował swoją "Gwiaździstą noc nad Rodanem' między 24 a 28 września 1888 roku. Dokonał tego, analizując pozycje 7 gwiazd tworzących Wielki Wóz: Dubhe, Mizar, Megrez, Merak, Alkaid, Alioth i Phad.